Thursday, March 18, 2021

Iz lezbejskih arhiva sa ovih prostora

 



VOLETI ŽENU
Lezbejski život i veze

 

Ljubav među ženama je čudo i zadovoljstvo. Biti identifikovan ženom znači učiniti ženu svojim prioritetom. Lezbejstvo je način života, a ne samo pitanje sa kim želimo da spavamo.

Oslobađanju svih žena od opresije u mnogim zajednicama, najviše su doprinele lezbejke-aktivistkinje. Emotivna i ekonomska nezavisnost od muškaraca nam daje mogućnost da sve ovo činimo i da budemo objektivnije, aserativnije i moćnije. To je sloboda kojom treba da formiramo svet.

Kada pozitivno govorimo o lezbejstvu, heteroseksualnim prijateljicama se čini da kritikujemo njihov izbor – muškarca; što nije istina. Često se dešava da su ljubomorne na naše uspešne veze, koje one ne uspevaju da ostvare u heteroseksualnom odnosu. Esencijalni deo našeg lejzbejstva jeste briga za druge žene, što uključuje i žene čiji je izbor drugačiji od našeg.

 

Poglavlje o lezbejkama, u originalu "Naše telo i mi", napisale su žene iz cele zemlje putem pisama, pričajući o svojim iskustvima, tražeći savete, vesti, kontakte i podršku. Mnogo se toga promenilo za lezbejke odkada se originalno poglavlje pojavilo. Nekoliko lezbejki je odlučilo da radi zajedno na nadogradnji ovog teksta. Rangirajući godišta od dvadesetčetiri do sedamdesetšest, došle smo do raznovrsnih pozadina i iskustava.

Želimo da putem informacija i podrške dopremo do žena koje tek počinju da ispoljavaju lezbejski identitet, kao i do lezbejki koje se osećaju izlovanim od drugih lezbejki. Takođe, želimo da heteroseksualnim ženama pružimo jasniju sliku o našim životima (Nijedna od sadašnjih spisateljica nije radila na tekstu iz 1973. godine: "U Americi nas zovu Dajk". Presudnu podrušku i inspiraciju kod nekolicine od nas pobudili su naši prvobitni comin out-i. Napisale smo poglavlje koje se prilično razlikovalo od tona i fokusa originalnog, koristeći kraće priče, oslobađajući time prostor za veći broj tema).

Tokom poslednjih deset godina lezbejska zajednica je porasla. Lezbejke su brojne u etničkim grupama, ekonomskim klasama i političkim krugovima. Mi smo radnice u fabrici, učiteljice, prevoditeljke, doktorke, studentkinje, vlasnice, stjuardese, političarke, liderke, atletičarke... Neke od nas su invalidkinje, druge imaju ili planiraju da imaju decu, neke su sigurne da ne žele decu i u tome pronalaze oslobađajući izbor, jedne imaju veze koje traju čitav život, dok druge žive u celibatu. Ima i onih koje su udate za muškarce i ne mogu lako da napuste brak, a identifikuju se kao lezbejke. I pored toga što je većina istorijskih dokumenata učinila lezbejke nevidljivim, istraživanja otkrivaju lezbejsku kulturu koja datira još od drevnih vremena. Oduvek smo postojale i borile se za slobodu naše ljubavi, ponekad istupale javno, zbog toga proglašavane vešticama i spaljivane na lomači. Kulturno nasleđe koje su nam ostavile naše drevne sestre, namerno je pogrešno interpretirano, tumačeno, prevođeno u heteroseksualni kontekst, i često uništavano.

Mi koje pišemo ovo poglavlje uzbuđene smo zbog tog nasleđa. Iako srećne što živimo u vremenu kad lezbejke donekle mogu da žive i vole otvoreno, predrasude i opresija i dalje su svakodnevica. Nadamo se da će ovo poglavlje pomoći drugim lezbejkama – našim sestrama, da izgrade razumevanje, ponos i moć.

 

http://www.womenngo.org.rs/sajt/sajt/izdanja/autonomni_zenski_centar/nasa_tela_mi/voleti_zenu.htm

Iz knjige „Naša tela, mi“ knjiga koju su pisale žene za žene, Beograd, 2001

 

No comments:

Post a Comment