Wednesday, December 25, 2019

Dajem sebi dozvolu za praznike da…



Novogodišnji praznici su obično susreti hetero-porodica i neke od nas ih ne vole, i sasvim smo u pravu što se tako osećamo. Neke od nas ne vole novogodišnje žurke, jer su to često mesta seksualnog nasilja nad ženama i lezbejkama.  Psihoterapijski centar A.W.[1]  nam daje listu sa nekoliko predloga kako da dozvolimo sebi da za praznike radimo ono što  želimo,  a ne ono što heteropatrijarhalni običaji nalažu.


Ako ne voliš ili ne podnosiš novogodišnje praznike-  to je sasvim u redu
Znaj da čak i ako ne možeš da smisliš praznike, to ne znači da si loša osoba. Ako ti je teško za vreme praznika, sigurno postoji razlog za to. Ne postoji pravi način kako treba da se osećaš za praznike. Koja god da ti se osećanja javljaju u vezi sa novogodišnjim praznicima, ta osećanja su validna baš takva kakva jesu. Ako ti drugi nabacuju osećaj krivice zato što nisi ushićena praznicima, ne zaboravi da je tvoj doživljaj ispravan, bez obzira šta drugi misle o tome.

Imaš prava da provedeš praznike kako god želiš
Ako želiš da izostaviš novogodišnje slavlje u potpunosti, učini to. Ako ti je Nova godina samo jedan datum u kalendaru, bez ikakvog značenja, i to je u redu. Kao deca morali smo proslaviti praznike onako kako je u porodici bilo slavljeno, ali sada kao odrasle možemo izabrati naš način. Razmisli šta želiš i šta ti je potrebno da se dobro osećaš i samo se time rukovodi, sve ostalo je nevažno.


Za vreme praznika nisi dužna nikome ništa
Ako se ne osećaš prijatno pri pomisli da provedeš praznike sa onima kojima ne smeš reći da si lezbejka (bilo da su to roditelji, rodjaci, kolege ili prijatelji), možeš da odlučiš da budeš u društvu onih koji su OK sa tvojim lezbejskim identiteom. Ako tvoja partnerka insistira da slavite u okruženju onih koji ti ne prijaju, razmisli o svojim potrebama, kompromisima ali i o tome šta ne može biti tema za pregovor. Imaš pravo da izabereš samu sebe kao najbolje društvo za Novu godinu

Praznici su dobra prilika da razmisliš o sopstvenim granicama. Dok sa radoznalošću razmišljamo o tome gde i sa kim (ne) želimo da provedemo praznike, zapravo počinjemo da primećujemo gde su naše granice i da ih prihvatamo, pa i saopštavamo drugima. Koliko god bolno bilo reći partnerki ili prijateljici da ne želiš da ideš na žurku jer nisi u prazničnom raspoloženju, ne zaboravi da istaživanje alternative (ne)slavljenja praznika može podstaknuti novu vrstu bliskosti. Postavljanje granica je baza našeg psihičkog zdravlja, i tako učimo da stavljamo sebe na prvo mesto. 

Ono što sad osećamo u vezi praznika, može se promeniti već sledeće godine
I ako sad prolaziš kroz težak period i sve deluje kao da će trajati čitavu večnost, ipak postoji mogućnost da će se sledeće godine tvoj stav prema praznicima promeniti. Samo zato što su praznici u prošlosti a i sad tvoja slaba tačka, ne mora da znači da će tako biti i u budućnosti. Ovo nije stvar utehe, već činjenica da mi ne znamo šta nam budućnost donosi i da je promena jedina konstanta.

Briga o sebi na prvom mestu i kad je teško
Ako su praznici tvoje bolno mesto, razmisli kako možeš da neguješ sebe u tim trenucima. Razumemo da primeniti u praksi brigu o sebi nije tako lako, pogotovu kada se osećaš kao da si sama na svetu.  Dovoljno je teško to što si usamljena kada se insistira na društvenosti, pa pokušaj da ugodiš sebi koliko možeš. Poštuj svoje granice bez obzira da li si odlučila da zanemariš praznike ili da ih proslavljaš.

Nisi sama
Koja god da je tvoja odluka, znaj da nisi sama. Neke od nas bojkotuju praznike jer ne žele da podlegnu kapitalistickoj euforiji kupovine. Neke ne vole praznike jer znaju da je to opasno vreme za žene i lezbejke kada neki muškarci dozvoljavaju sebi da budu nasilni. Neke lezbejke se odlučuju na alternativne proslave u krugu lezbejki prijateljica. 

Ako želis da podeliš tvoje iskustvo novogodišnjih praznika ili ti je potrebna podrška u vreme praznika, piši nam mi smo tu za tebe sos.lezz@gmail.com



No comments:

Post a Comment