Friday, March 23, 2018

lepa mladjenović~ SIGURNE I BRIŽNE - ŽENSKA ZAJEDNICA U DORTMUNDU



Socijalni stanovi samo za žene  - nova istorija ženskih komuna Beginenhof iz srednjeg veka




Evo još jednog ženskog sna na javi: u Nemačkoj trenutno ima 13 ženskih zajednica za stanovanje.  Jedna od njih je u Dortmundu, u kojoj već devet godina živi 31 žena, 4 dece i trenutno 5 maca.  Smeštena je u novoj zgradi koja je sanjana, izumljena, iscrtavana od žena da bi bila za žene. Ovo je priča o ženskoj zajednici u Dortmundu koja je nastavak stare tradicije žena koje žive sa ženama. A prvo da vidimo šta njoj prethodi:  istorija epohe srednjeg veka ženskih udruživanja.

Pre svega, od XII do XVII veka postojao je pokret udruživanja žena u delovima zapadne Evrope, što su danas Nemačka, Holandija i Belgija.  Begine je ime za žene koje su se odricale običnog društvenog života i po ugledu na Svetog Franju (Franciska) udruživale su se u polu religiozne zajednice Beginenhof (ili Beginaž na francuskom) koje su bile samo za žene, u kojima su one radile, molile se i pomagale nemoćnima.  Važna osobina ovih zajednica je bila da se Begine nisu zaveštavale, kao što to rade časne sestre, te je to dakle bila jedna vrsta tada neobičnog, samostalnog vida života.  U Beginenhof-u, koje su obično bile par kuća i dvorište okruženo zidovima, bilo je od oko dvadeset do sto žena, a one su mogle da postanu Begine ako su neudate ili udovice.  Begine su tu živele od svog rada, vrlo isposnički sa malo novca, mogle su da izlaze u grad, a muškarci, tj sveštenici, su mogli da se tu zadrže samo do zalaska sunca.  Autorka knjige o 13 belgijskih Beginenhof kuća koje su dobile zaštitu UNESCO-a, Genevieve de Cant,  kaže:  ’Beginski pokret je revolucionaran i hrabar.  Revolucionaran jer su žene po prvi put u tom dobu imale način kako da izbegnu muškarce: hrabar jer su ove žene bile odlučile da žive izvan etabliranih pravila crkve i društva.  One su svojim Beginskim životom odbacile hijerahijski poredak klase i roda onako kako su to muškarci zadali.’

Za vreme ženskog pokreta sedamdesetih i osamdesetih prošlog veka, feminističke istoričarke su počele detaljnije da izučavaju Beginenhof fenomenom.  U isto vreme ženske zajednice su nastajale širom Nemačke. Neke su bile inicirane od feministkinja i lezbejki u Tennich- Erfurtu i Bremenu.   Jedne su bile deo pokreta mladih aktivisktinja anarhistkinja koje su odbacivale kapitalizam i okupljale se u napuštenim kućama – pokret skvoritanja, a druge su bile privatne inicijative starijih žena, koje su kupovale stanove u jednoj zgradi.   Medjutim, mali broj bogatih žena je mogao da plati iznajmljivanje stanova u ženskim komunama, a one koje su skvotirale prostore, bile su prinudjene da ih napuste.  Jedan deo feministkinja je želeo da na neki način nastavi srednjovekovnu traditiciju žena da žive odvojeno od muškaraca i tako devedesetih nastale ženske komune Beginenhof. Na početku su tražile investitorke koje bi na društvenom posedu mogle da izgrade stambene jedinice koje bi bile deo socijalnih stanova.  To znači da te stanove mogu da iznajme samo žene koje imaju primanja ispod prosečnih. 

Beginenhof u Dortmundu su 2002 započele dve žene koje su prvo otišle u Bremen da bi se saznale više o njihovom iskustvu.  Posle toga desetak žena je bilo zainteresovano za ovu ideju i od tada su se sledećih pet godina okupljale svake druge nedelje na sastancima na kojima su se dogovarale kakvu kuću žele, i kako žele da se organizuju. Same su našle arhitekticu i investitorku, koncipirale stanove, kuću, vrt, zajedničke prostorije.  Kuća je završena 2006, i tu sada živi trideset žena.  Inače, karakteristično je da se sve odluke koje se tiču zajedničkog života donose na sastancima zajednice koji se održavaju svakog meseca u zajedničkim prostorijama.  Na poslednjim sastancima teme su bile pušenje i mace.  U kući trenutno ima pet maca a jedna od stanarki želi da dovede svog psa, ali još nije postignut dogovor kako bi pas samostalno šetao vrtom ako u vrtu već samostlano šetaju mace. Osnovna ideja zajednica je dogovaranje i briga  za druge.  U zajedničkim prostorijama su mašine za pranje veša i sušenje. Isto tako u vrtu su dve zajedničke kućice za bicikle i vrtlarske alatke.  U kući su razne podgrupe : ekipe za igranje karata, ekipa biciklistkinja, vrtlarki, onih koje organizuju društvene dogadjaje, proslave rodjendana i slično.  Stanovi za jednu osobu su oko 50 kvadratnih metara, a renta košta 4-5EUR po metru kvadratnom.  Inače zgrada u Dormundu ima svoj vrt i zaštitni znak: spiralu, a jedno od kućnih pravila je da muškarci mogu biti samo gosti (kako god se ta kategorija shvati).  Sledeće godine organizuje se žurka za 10 godina ove ženske zajednice.  U februaru 2015, prijateljica jedne od stanarki je u zajedničkim prostorijama pokazivala fotografije sa puta po Nepalu. Od trentunih stanarki jedna trećina su žene preko 60 godina, jedna trećina su lezbejke, a tri žene imaju decu koja žive sa njima.   

Tenutno u Nemačkoj ima 13 udruženih ženskih zajednica koje čine nacionalnu mrežu Beginen-organizaciju. Predstavnice se okupljaju dva puta godišnje, i češće, na nacionalnim sastancima. Još tri zajednice uputile su molbu da se pridruže mreži Beginen.  Prošle godine su imale delimičnu donaciju za iznajmljivanje autobusa za obilazak nekoliko srednjevekovnih Beginenhof kuća-muzeja. Inače, svake godine organizuju po nekoliko važnih ženskih inicijativa. (http://www.dachverband-der-beginen.de/).   

U razgovoru sa ženama u ženskoj zajednici u Dortmundu, o tome šta ih je najviše motivisalo da se odluče da žive u ovoj zajednici samo-za-žene – najveći broj žena je izdvojio osećaj sigurnosti i opuštenosti, da vole žensko društvo i da im je važno da mogu da pomognu drugima kao i da znaju da neće biti same kada njima nešto zatreba.  Jedna od feministkinja lezbejki u komuni je i Ulrike Janz koja je jedna od predstavnica u nacionalnoj mreži Beginen. Ona voli svoju zajednicu ali kaže isto tako u zajednicama uvek ima problema: „u poslednjoj studiji o ženskim zajednicama u Nemačkoj, određeni broj žena smatra da zajednice nisu ispunile njihova očekivanja i najčešće su navodile da su ’često same za doručkom ili večerom’.   Mi feministkinje znamo da određeni broj žena ima ogromna očekivanja od zajednice, neke od njih misle da nikad više neće biti usamljene i da će tu naći smisao života.  Zapravo, osnova najvećeg dela nezadovoljstva žena je u ogromnim emotivnim očekivanjima od zajednice.“   

Ulrike Janz je velika zagovaračica ženskih zajednica, inače je feministička aktivistkinja koja je 20 godina svog života posvetila Ženskoj knjižari Amazonke (Amazones) u gradu Bochum, 12 godina je uredjivala radikalni lezbejski časopis IHRSINN (http://de.wikipedia.org/wiki/Ihrsinn), trenutno radi u oblasti nasilja nad ženama  i članica je WAVE mreže. Ulrike često ističe da je ona ta koja se zalaže da u Beginenhof zajednici bude veći broj lezbejki, jer je i dalje  procenat lezbejki u zajednicama mali i dodaje da su u nekim zajednicama žene zavolele jedna drugu po prvi put. Ona lično ulaže puno svog feminističkog iskustva u podsticanje zajedničkih inicijativa. „Verujem da kroz ženske zajednice žene imaju više mogućnosti za individualni i kolektivni rast, za razmenu.  One daju nove šanse ženama.  Ja verujem u ženske zajednice.“    

*Tekst je nastao nakon posete lepe mladjenović Beginenhof zajednici u Dortmundu, 2015. godine

Detaljnije možete pogledati putem linka

No comments:

Post a Comment